Limes 3–4/2010–2011. Studia i materiały z dziejów Europy Środkowo-Wschodniej

, ,

Spis treści: Słowo od Redakcji, ROZPRAWY I ARTYKUŁY: Tadeusz W. Lange (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) –  Maltański epizod księcia  Hieronima Lubomirskiego, Aleksander Smoliński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – Polska oraz obcojęzyczna literatura dotycząca dziejów Kamieńca Podolskiego – uzupełnienia, Janusz Polaczek (Uniwersytet Rzeszowski) – Kościuszko – rewolucjonista, Współczesna ikonografia wodza insurekcji 1794 r. i początki jego „legendy demokratycznej”, Adrian Uljasz (Uniwersytet Rzeszowski) – Polski Kościół luterański wobec rewolucji 1905 r., Sławomir Gajdur (Uniwersytet Rzeszowski) – Tarnowski kahał i spory polityczne związane ze zmianami w jego funkcjonowaniu w okresie międzywojennym, Barbara Popieluch (Uniwersytet Rzeszowski) – Rozwój przestrzenno-urbanistyczny Jarosławia w latach 1918–1939, Anna Stawarz (Uniwersytet Rzeszowski) – Stanowisko ukraińskiego dziennika „Diło” wobec wydarzeń mających miejsce w powiecie leskim latem 1932 r., Mateusz Hołojuch (Uniwersytet Rzeszowski) – Niełatwe drogi narodu węgierskiego, czyli historia Węgier w okresie dwudziestolecia międzywojennego w ujęciu polskiej prasy, Witold Marcoń (Uniwersytet śląski) – Posłowie zaolziańscy w Sejmie śląskim, Jarosław Jastrzębski (Uniwersytet Jagielloński) – Izba Rzemieślnicza w Tarnopolu – struktura organizacyjna w latach 1927–1939, Marcin Werner (Uniwersytet Rzeszowski) – Prawicowa opozycja antyhitlerowska w III Rzeszy 1933–1943, Іванна Лучаківська/Ivanna Luchakivska (Państwowy Pedagogiczny Uniwersytet im. Iwana Franki w Drohobyczu) – Умови праці і побуту укра-їнських робітників у III райху (1939–1945 рр.), Stefan Dudra (Uniwersytet Zielonogórski) – Kościół prawosławny na terenie Polski południowo-wschodniej, Anna Bogdan (Uniwersytet Rzeszowski) – Odrodzenie się struktur „Solidarności” na Podkarpaciu na tle wydarzeń roku 1989, RECENZJE, OMÓWIENIA I SPRAWOZDANIA: Aleksander Smoliński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – Uwagi na temat dwóch albumów fotograficznych poświęconych działaniom wojennym pomiędzy Rzeczpospolitą  Polską a bolszewicką Rosją w 1920 roku. Artykuł recenzyjny, Janusz Polaczek (Uniwersytet Rzeszowski) –  „Albert Weisgerber. Między tradycją a nowoczesnością”, wystawa w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Karol Kollinger (Uniwersytet Rzeszowski) – Międzynarodowa konferencja naukowa „The Motif of Conversion In Old Norse and Latin Sources”, Zakopane 27–29 września 2010, Agnieszka Kawalec (Uniwersytet Rzeszowski) – Międzynarodowa konferencja naukowa „Historia Galicji 1772–1918 – problemy metodologiczne, stan i potrzeby badań”, Czudec 18–19 listopada 2010 r., Katarzyna Thomas (Uniwersytet Rzeszowski) – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holo-caustu w Rzeszowie 26 stycznia–9 lutego 2010 roku, Wioletta Zawitkowska (Uniwersytet Rzeszowski) – Podwójny jubileusz prof. dr. hab. Władysława Andrzeja Serczyka, Rzeszów 26 listopada 2010 roku, Notki o autorach.