Słownik biograficzny twórców oświaty i kultury XIX i XX wieku Polski Południowo-Wschodniej

Słownik stanowi próbę odtworzenia dokonań wybitnych twórców oświaty i kultury żyjących i działających na terenie południowo-wschodniej Polski od końca XVIII w. do czasów obecnych. Zawiera ok. 700 biogramów następujących kategorii osób: animatorzy życia kulturalnego, profesjonalni i ludowi twórcy i odtwórcy kultury, dziennikarze, bibliotekarze, wydawcy, księgarze, drukarze, pisarze, pamiętnikarze, malarze, rzeźbiarze, muzycy, kompozytorzy, muzealnicy, archiwiści, etnografowie, twórcy fotografii artystycznej, działacze oświaty, organizatorzy placówek edukacyjnych, przedstawiciele różnych zawodów zaangażowani w działalność kulturalno-oświatową. W słowniku uwzględniono osoby działające na obszarze regionu, pochodzące zarówno z Podkarpacia, jak i przybyłe na ten teren. Zamysłem autorów słownika było przybliżenie czytelnikom postaci dotychczas nieodnotowanych w podobnych wydawnictwach oraz chęć utrwalenia bogatej tradycji kulturowej regionu leżącego na styku wielu religii i narodowości. Autorami biogramów są osoby związane ze środowiskami naukowymi oraz instytucjami zajmującymi się działalnością oświatową i kulturalną, szczególnie z terenu województwa podkarpackiego. Książka może być przydatna dla historyków, działaczy oświaty i kultury, regionalistów, przedstawicieli mediów, studentów wielu kierunków, uczniów oraz wszystkich osób zainteresowanych regionem Podkarpacia.