Słowo. Studia językoznawcze, nr 1

Spis treści: Słowo od Redakcji, Rozprawy i artykuły: Anna Piotrowicz – Kilka uwag o słowie w tekstach Jana Pawła II, Zofia Bilut-Homplewicz – Tautonimia terminologiczna? Kilka uwag o użyciu terminów Diskurs i dyskurs w językoznawstwie niemieckim i polskim, Joanna Dzika – Tekstologia kontrastywna. Wybrane aspekty w ujęciu tekstologów niemieckich, Marta Pikor-Niedziałek – Dyskurs we współczesnym językoznawstwie anglojęzycznym, Dorota Miller – Foucault po niemiecku, czyli dyskurs o dyskursie w językoznawstwie germanistycznym, Maria Krauz – Relacja między tekstem i dyskursem w polskiej literaturze językoznawczej, Marta Dick-Bursztyn – Grammatical interference in teaching there to be constructions, Katinka Seemann – Czy „trudne sąsiedztwo” zaznaczyło się w języku? O konotacji zapożyczeń niemieckich w języku polskim, Jadwiga Burda – Nazwy komitetów wyborczych w kampanii samorządowej w 2006 roku, Barbara Misztal – Różnorodność form pseudonimicznych w Internecie – próba klasyfikacji nicków, Debiuty naukowe: Anna Czajka-Bubniak – O „krzyczących”  tytułach „Faktu”. Gazety codziennej, Magdalena Dupel – Gry językowe i zabawy słowne w zajawkach Faktów TVN-u, Joanna Ozga – „O miłości nieuciszona!” – leksyka w językowym obrazie miłości w poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Sławomir Ożóg – Mówić inaczej, czyli tak samo. Język w przestrzeni politycznej państwa totalitarnego i demokratycznego, Agnieszka Pomianek-Pudłocka – Przyjaciel potrzebny od zaraz, czyli o przyjaźni i perswazji w czasopismach dla dzieci, Aneta Pomianek – „Gdzie ci mężczyźni prawdziwi tacy”, czyli o językowo-kulturowym obrazie profesjonalisty w reklamie, Ilona Stępień – Zjawisko amerykanizacji w języku i kulturze, Krystyna Zalewska – Solidarność jako wartość w kazaniach księdza Jerzego Popiełuszki w kontekście artykułów z „Trybuny Ludu”, Polemiki i recenzje: Kazimierz Ożóg – Czy emigracja z ojczyzny znaczy emigrację z języka?, Mariusz Kalandyk – Aleksandra  Dziak, Sławomir Jacek Żurek (red.), e-polonistyka, Wydawnictwo KUL, Lublin 2009, 264 ss. (recenzja), Wskazówki dla Autorów .