Zamówienie wyślemy do 00 00 00

Liczba stron

Cena katalogowa

OPIS KSIĄŻKI

Podręcznik dla studentów fizyki i informatyki. Niniejsze opracowanie jest adresowane do studentów fizyki i kierunków technicznych pierwszych lat studiów, którzy mają za sobą 3–4-semestrowe kursy z zakresu podstaw fizyki, oraz do nauczycieli fizyki i matematyki szkół średnich. Z tego powodu wiele zagadnień przedstawiono tu w sposób nieco fragmentaryczny, ale na odpowiednim poziomie ścisłości fizycznej i matematycznej, zaś innych ważnych tematów (np. teorii bramek kwantowych albo teorii kodów korygujących błędy) wcale nie omówiono. Opracowanie niniejsze służy więc tylko do początkowego zapoznania się z przedmiotem i jest krótkim wprowadzeniem w szereg zagadnień tej obszernej i szybko rozwijającej się gałęzi nauki – informatyki kwantowej.

Spis treści: Przedmowa, Wstęp, Komputer kwantowy (Do czego jest potrzebny komputer kwantowy, Jak pracuje komputer kwantowy, Dodawanie, Mnożenie), Kryptografia kwantowa (Podstawowe wiadomości z kryptografii, Foton jako kubit, Przekazanie klucza za pomocą fotonów polaryzowanych. Protokół BB84, Podsłuchiwanie kanału), Teleportacja kwantowa (Stany splątane, Baza (reprezentacja) Bella, Protokół teleportacji kwantowej, Eksperymentalna realizacja teleportacji kwantowej), Zakończenie, Aneks 1. Paradoks EPR, Aneks 2. Nierówność Bella, Aneks 3. Algorytm Shora, Literatura.