Z satysfakcją informujemy, że publikacja Raport chotyniecki (t. 1‒4) otrzymała nominację w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2025. Konkurs towarzyszy Międzynarodowym Targom Książki w Warszawie. Autorom szczerze gratulujemy i z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu, które odbędzie się 16 maja 2025 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Czterotomowe dzieło Raport chotyniecki szczegółowo dokumentuje badania wykopaliskowe prowadzone w latach 2016‒2024 na grodzisku w Chotyńcu. Jest to bardzo rozległe stanowisko, obejmujące 30 hektarów powierzchni. Prace archeologiczne dotyczyły rekonstrukcji przebiegu obwałowań i zbadanie miejsc na majdanie grodziska o wysokim potencjale badawczym. Szczególnie interesujący okazał się tzw. zolnik, będący miejscem obrzędowym (kultowym), bardzo bogatym w zróżnicowane zabytki ruchome ‒ ceramikę lepioną ręcznie i wykonaną na kole garncarskim, np. fragmenty amfor greckich służących do transportu winna, a ponadto przedmioty metalowe z żelaza i brązu (ozdoby, narzędzia, broń), artefakty szklane, fajansowe i kościane. Bardzo liczny zbiór reprezentują kości zwierzęce oraz gliniana polepa. Trzeba też wspomnieć o pozostałościach drewna wykorzystywanego in situ do palenia ognisk.
W publikacji przedstawiono bogato ilustrowane wyniki analiz specjalistycznych (geomorfologicznych, archeometrycznych, archeozoologicznych, bioflorystycznych, metaloznawczych) oraz raport z badań wykopaliskowych, a w nim historię badań, uwarunkowania środowiskowe, przebieg prac badawczych, ich wyniki wraz z podstawowymi wnioskami interpretacyjnymi.
Organizatorami Konkursu na najlepszą książkę akademicką i naukową są: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej i Fundacja Historia i Kultura.
Mecenasem Nagrody Głównej ACADEMIA 2025 jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS