Nominacja do Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych „Gaudeamus”

saamówWydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego z przyjemnością informuje, że monografia autorstwa Grzegorza Bonusiaka „Status Saamów w państwach nordyckich w świetle międzynarodowych standardów ochrony praw ludów rdzennych” została nominowana do nagrody „Gaudeamus” przyznawanej od lat przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych dla wyróżnienia uczelnianych oficyn wydawniczych za wydawanie najwartościowszych książek naukowych lub dydaktycznych. Książka Grzegorza Bonusiaka została wyłoniona przez Jury SWSW jako jedna z dziesięciu publikacji nominowanych do nagrody spośród 68 tytułów nadesłanych przez 18 wydawnictw naukowych z całej Polski.

Docenione opracowanie zawiera wnikliwe analizy czynników wpływających na status zamieszkującej państwa Półwyspu Skandynawskiego społeczności Saamów – jedynego w Europie (poza terytorium Rosji) ludu rdzennego. Badania zrelacjonowane w książce objęły zmiany położenia prawnego potomków pierwotnych mieszkańców północnych krańców Norwegii, Finlandii oraz Szwecji na tle dynamicznych procesów politycznych, ekonomicznych i społecznych zarówno w otoczeniu międzynarodowym, jak i we wnętrzu państw będących środowiskiem ich bytowania oraz w kontekście odradzania się świadomości etnicznej Saamów w XX stuleciu.
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 26 października 2017 r. podczas 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

mailto:wydaw@ur.edu.plCopyright © 2020
wydaw@ur.edu.pl

tel. 017 872 13 69 (Kolportaż)
tel. 017 872 14 37 (Dyrektor)