Feniks 2022. Wyróżnienie dla Wydawnictwa Uniwersytetu Rzeszowskiego

Liturgia bez muzyki jest jak dzwon bez serca
Inauguracja roku akademickiego 2022 zbiegła się z miłym dla Wydawnictwa UR wydarzeniem. Opublikowana przez nas książka prof. Kazimierza Ożoga pt. „Polskie pieśni religijne. Aspekty językowe i kulturowe” otrzymała wyróżnienie w Jubileuszowym 25 Konkursie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2022 w kategorii muzyka chrześcijańska klasyczna. Jury konkursu doceniło wnikliwe naukowe opracowanie fenomenu kulturowego, jaki stanowią polskie pieśni religijne, spełniające ważną rolę edukacyjną i formacyjną kolejnych pokoleń Polaków. Autor z właściwą sobie pasją dla literatury religijnej i języka liturgii pokazał, jak muzyka i teksty pieśni kształtują od lat obyczajowość, świadomość narodową, postawy społeczne i jednostkowe oraz upowszechniają chrześcijański system wartości w coraz bardziej laicyzującym się świecie. Gratulujemy Szanownemu Profesorowi, naszemu Przyjacielowi, nagrodzonego dzieła i jesteśmy wdzięczni, że zechciał opublikować je w Wydawnictwie UR.
Wyróżnienie jest dla nas tym cenniejsze, że Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego było jedną z trzech uczelni wyższych (obok UKSW i KUL) wyróżnionych w konkursie Feniks 2022. Pięknie się też złożyło, że nagrodę w kategorii muzycznej odbieraliśmy w przypadającym na 1 października Międzynarodowym Dniu Muzyki.