Uniwersytet Rzeszowski w latach 2001–2008

Uniwersytet Rzeszowski rozpoczął swą działalność w roku akademickim 2001/2002 pod kierownictwem rektora mianowanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Po roku kierownictwo Uczelni objęły wyłonione w demokratycznych wyborach władze, które w prawie niezmienionym składzie zostały wybrane na drugą kadencję. Zakończyła się ona w roku akademickim 2007/2008. Całkowicie nowy skład władz rektorskich objął kierownictwo uczelni od roku akademickiego 2008/2009. Z okazji 5-lecia istnienia Uniwersytetu Rzeszowskiego Wydawnictwo Uczelni opublikowało Słownik biograficzny profesorów UR. Siedem lat istnienia Uniwersytetu nie wydaje się powodem do specjalnego jubileuszu czy uroczystości. Stanowi jednak w związku z przejęciem władzy w Uczelni przez nową ekipę rektorską dobry moment do podsumowania działalności Uniwersytetu Rzeszowskiego w latach 2001–2008. Niniejsza publikacja stara się w sposób obiektywny przedstawić zarówno sukcesy, jak i porażki nowo powstałego Uniwersytetu, trudną drogę do zaistnienia na mapie polskich uniwersytetów. Stąd znalazły się w niej odniesienia do uniwersytetów, które powstały tak jak Uniwersytet Rzeszowski w okresie transformacji ustrojowej odbywającej się w Polsce. Publikacja stanowi więc swoiste podsumowanie 7 lat działalności Uniwersytetu Rzeszowskiego.