Zarządzanie środkami pieniężnymi w przedsiębiorstwie. Teoria i praktyka

Prace Naukowe Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego, seria: Monografie i Opracowania nr 4

Podstawowym celem monografii jest analiza systemu zarządzania środkami pieniężnymi w przedsiębiorstwie oraz  wskazanie sposobu implementacji w tym systemie wybranych gotówkowych metod optymalizacyjnych. Zaproponowane rozwiązania stanowią podstawę budowy modelu zarządzania środkami pieniężnymi. Zasadniczą funkcją przedstawionego w rozprawie modelu jest możliwość określenia wielkości zapotrzebowania na gotówkę z uwzględnieniem przepływów wynikających z działalności operacyjnej przedsiębiorstwa, realizowanych inwestycji oraz rozliczeń prawno-budżetowych, przy minimalizacji ponoszonych kosztów gospodarki pieniężnej. Prezentowany w pracy model, wykorzystujący metodę Millera-Orra, przedstawia proces zarządzania środkami pieniężnymi w przedsiębiorstwie z uwzględnieniem jego specyfiki.