Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego, nr 50, Seria Filologiczna, Dydaktyka 5

Spis treści: I. KSZTAŁCENIE LITERACKIE: Roman Magryś – Biblijne korzenie Legendy o św. Aleksym. Propozycja interpretacji dla nauczycieli, Elżbieta Kozłowska – Dziewiętnastowieczne koncepcje natury a edukacja polonistyczna w szkole ponadgimnazjalnej, Elżbieta Mazur – Dialog z tekstami kultury w Miniaturze średniowiecznej Wisławy Szymborskiej, Alicja Jakubowska-Ożóg, Zenon Ożóg – Nekrologi wielkich Polaków (po śmierci Czesława Miłosza i Jana Pawła II), II. INTEGRACJA TREśCI KSZTAŁCENIA POLONISTYCZNEGO: Dorota Karkut – Związki literatury i historii w programach nauczania języka polskiego szkół ponadgimnazjalnych, Urszula Kopeć – O wartościach i wartościowaniu w aspekcie kształcenia literackiego w klasie V, Mirosława Ampel-Rudolf – Integracja tekstu i kontekstu w kategorii gatunku, III. KSZTAŁCENIE JĘZYKOWE: Małgorzata Kułakowska, Agnieszka Myszka –  Gramatyka historyczna języka polskiego w dydaktyce szkolnej i uniwersyteckiej, Wioletta Kochmańska – Językowy obraz polityka w języku uczniów gimnazjum (na przykładzie wypowiedzi uczniów Gimnazjum w Iwierzycach), Grażyna Filip – „Trudna miłość” i „Szczęście w nieszczęściu” – o języku i strukturze młodzieżowych listów do redakcji „Victora Gimnazjalisty”, IV. REGIONALIZM W KSZTAŁCENIU LITERACKIM: Tadeusz Półchłopek – Fredro na lekcjach języka polskiego a edukacja regionalna w gimnazjum, V. PODRĘCZNIKI SZKOLNE: Zygmunt Sibiga – Podręczniki w kształceniu polonistycznym uczniów szkół ponadpodstawowych, VI. prace magisterskie z dydaktyki literatury i języka polskiego: Zestawienie prac magisterskich napisanych w Zakładzie Metodyki Nauczania Literatury i Języka Polskiego w latach 2003–2007.